غذاهای دریایی کیش
بهترین غذاهای دریایی کیش که در سفر به جزیره باید طعمشان را بچشید!
07/12/2021
تفریحات آبی کیش
تفریحات دریایی کیش برای تجربه یک سفر هیجان انگیز
08/03/2021

در نخستین روزهای فروردین ماه 1400 ، از طرف تیم حسابرسی شرکت اجاره خودرو، طی نامه ای به ما اعلام شد که از ابتدای امسال، دریافت مالیات بر ارزش افزوده در کیش به مبلغ 9% در اجاره خودرو در کیش اجباری است. که در ابتدا ما نیز به این مورد خندیدیم که اینجا جزیره کیش و منطقه آزاد محسوب شده و این موضوع را جدی نگرفتیم که با پیگیری های انجام شده با مجمع رنتکاران، تصمیم بر آن شد تا از اردیبهشت ماه 1400 اقدام به دریافت مالیات بر ارزش افزوده در کیش کنیم، و پس از اتمام گزارش فصلی، و پرداخت مبالغ، اگر، این مبلغ از سوی سازمان مالیاتی، منتفی شد، تمامی ارزش افزوده ها را، ماننده ضمانت خلافی، به مشتریان عودت دهیم. تمام امید ما این بود که مجمع رنتکاران اعلام کرده بود که ما در حال مذاکره هستیم و احتمال این هست که دریافتی این مبلغ برای این صنف، منتفی شود.

مالیات در کیش از موضوعات پرمناقشه و بحث‌برانگیز در ابتدای سال ۱۴۰۰ خورشیدی است. موضوعی که با گرانی و مشکلات حاشیه‌ای در اجاره خودرو همراه بوده و برای ساکنین این جزیره و گردشگران مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

تعیین مبلغ ۹ درصدی برای این موضوع و تاثیر منفی آن بر صنعت گردشگری در این ناحیه، موضوع بررسی این نوشتار است.

هم‌چنین در این مورد می‌خوانیم:

  • از تاثیرات منفی وضع مالیات در کیش بیشتر بدانیم!
  • آیا مالیات بر ارزش افزوده در کیش مربوط به خلافی خودروهاست؟
  • آیا مناطق آزاد تجاری مشمول مالیات می‌شوند؟

با ما در مطالعه این مطلب همراه شوید

ماجرای مالیات در کیش و عوارض جانبی آن!

در نخستین روزهای فروردین ماه ۱۴۰۰ نامه‌ای از طرف مجمع رنت کاران کیش خطاب به کلیه شرکت‌های زیرمجموعه این مجمع صادر شد. در این نامه از شرکت‌های تابع خواسته شده بود از این مورخه نسبت به اخذ مالیات بر ارزش افزوده در کیش به مبلغ ۹٪ بر قرارداد از مستاجرین اقدام نمایند.

با انتشار این خبر موجی از نگرانی و خشم بین اهالی کیش، رنت کاران و نیز گردشگران این منطقه توریستی پدید آمد. ناگفته پیداست چنین تصمیمی مبنی بر اعمال مالیات بر ارزش افروده در کیش، به گرانی روزافزون کرایه خودرو و هزینه‌ حمل و نقل عمومی منتهی می‌شود. موردی که برای یک جزیره گردشگری با رکود بالایی در صنعت گردشگری همراه بوده و تاثیرات منفی زیادی به‌جا می‌گذارد. در این بین، شاید اعتماد تعداد کمی از مشتریانمان را توسط پیشنهادات همکاران از دست دادیم، اما در آخر در تاریخ 19 تیر ماه 1400، مجمع رنتکاران، طی نامه ای خطاب به تمامی شرکت های اجاره خودرو در کیش، اعلام کرد که دریافت مبلغ ارزش افزوده در کیش اجباری بوده و شما نیز مجبور به پرداخت آن مبلغ میباشید.

اکنون سوالات گوناگونی در این زمینه به ذهن اهالی کیش، رنت کاران و گردشگران این جزیره هجوم آورده است!

قبل از هر مورد دیگری، مردم می‌پرسند آیا مناطق گردشگری از مالیات معاف نیستند؟ چنانچه پاسخ این پرسش مثبت باشد، دلیل وضع مالیات ارزش افزوده در کیش چیست؟ و آیا مسئولین از عواقب این اقدام آگاهی دارند؟

در این صورت دلیل مالیات در کیش آن هم با این اعداد و ارقام چیست؟

سوالات بیشتری نیز در این زمینه مطرح است که در ادامه مطلب به آنها می‌پردازیم.

با ما همراه بمانید.

آیا اخذ مالیات در منطقه آزاد به خلافی خودروها مربوط می‌شود؟

این روزها همه جای کشور درگیر مشکلات اقتصادی است که با رشد و شیوع همه‌گیری کرونا به بیشترین حد خود رسیده است. این موضوع در رکود کسب و کارها تاثیر زیادی داشته و بسیاری را یا به‌کلی از بین برده یا به‌شدت به آنها آسیب رسانده است.

اکنون تصور کنید بروز چنین شرایطی و اخذ مالیات در کیش در چنین جزیره‌ای که بیشترین منبع کسب درامد در آن از طریق گردشگری است چه تاثیرات مخربی بر جای می‌گذارد؟

از طرفی با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه و مشکلات حمل خودرو، اغلب گردشگران برای جابجایی در سطح جزیره به رنت خودرو متکی هستند.

این موضوع باعث شده بسیاری از گردشگران تصمیم خود را برای سفر به کیش تعلیق کنند!

این در حالی است که خبرها حاکی از آن است که وضع این مالیات و دریافت آن، ارتباطی با خلافی یا ضمانت خودروها نداشته و بر کرایه این اتومبیل‌ها اعمال می‌شود!

مجموعه این موارد باعث بروز نارضایتی و نگرانی زیادی بین اهالی کیش و گردشگران شده و برای رنت کاران نیز مشکلات زیادی ایجاد کرده است!

آیا مناطق آزاد تجاری و گردشگری مشمول مالیات می‌شوند؟

همانطور که گفته شد سال ۱۴۰۰ با خبر اعمال ۹ درصدی مالیات در کیش همراه بود! آن هم از نوع اخذ مالیات در منطقه آزاد که با سوالات و ابهامات زیادی همراه است! به‌ویژه برای اهالی بومی منطقه که رنت خودرو به‌عنوان یکی از عمده‌ترین منابع کسب و کار برای آنها مطرح است.

جالب اینکه جریمه پیروی نکردن از این مورد هم از نوع اخذ مالیات تعیین شده است!

گردشگرانی نیز که کیش را به‌عنوان مقصد گردشگری برای سفرهای توریستی و تجاری خود انتخاب کرده‌اند در این زمینه دچار ابهام و مشکلاتی شده‌اند! بیشترین پرسش‌های آنها مربوط به مصوبه محلس در مورد این افزایش مالیات در کیش است. بدیهی است با این کار و بالا رفتن متعاقب هزینه‌های حمل و نقل، رونق از تنها صنعت دایر در این جزیره یعنی گردشگری سلب می‌شود.

این کار نه‌تنها به اقتصاد جزیره آسیب می‌زند بلکه بر روحیه ساکنین و شاغلین این جزیره در بخش رنت خودرو نیز آسیب جدی وارد می‌کند.

اهالی کیش انتظار پیگیری دارند...

تعیین مالیات بر ارزش افزوده در کیش در ابتدای امسال، مشکلات فراونی را به اقشار مختلف کیش وارد آورده است. بخش عمده این فشار بر رنت کارانی است که افزایش قیمت‌ کرایه خودرو، آنها را با کسادی و رکود در بازار کار مواجه کرده است.

سایر اهالی بومی این جزیره نیز بابت اعمال مالیات در کیش ناخشنود بوده و فشار و استرس زیادی را تحمل می‌کنند.

گردشگران کیش، دیگر گروه ناراضی از این ماجرا هستند که با افزایش مالیات‌ها، با کاهش کیفیت امکانات گردشگری روبرو می‌شوند!

در این شرایط، اهالی جزیره، رنت کاران و گردشگران خواهان پیگیری و بررسی مجدد موضوع مالیات در کیش هستند. بی‌شک این تصمیم مجلس، به ساختار اقتصادی جزیره آسیب جدی وارد می‌کند. جای آن دارد تا با لغو این مصوبه و بازگشت اوضاع به شرایط عادی، رونق کسب و کار و گردشگری مجددا به این جزیره زیبا و گردشگری بازگردد.

در این مورد تلاش‌های زیادی هم صورت گرفته که امید است با توجه مسئولین به‌ثمر نشسته و این مشکل را به‌کلی حل نماید.

کلام پایانی

جزیره‌ای زیبا و گردشگری کیش در ابتدای سال ۱۴۰۰ با مشکل وضع مالیات ۹ درصدی بر ارزش افزوده برای رنت کاران خودرو روبرو شد. این قانون جدید که مصوبه مجلس بوده و توسط مجمع رنت کاران کیش به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ شد، با موجی از نارضایتی و خشم از سوی اهالی این جزیره همراه بود.

هم‌چنین پرسش‌های زیادی در زمینه مالیات در کیش مطرح شده که تا زمان نگارش این مطلب بی‌پاسخ مانده است. ابهاماتی نیز در زمینه این قانون وجود دارد که به معافیت مناطق آزاد تجاری از هرگونه مالیات بر ارزش افزوده اشاره دارد. به‌علاوه این مالیات بی‌ارتباط با خلافی یا ضمانت خودروها وضع شده و به‌طور مستقیم به کرایه این خودروها مرتبط است.

به این ترتیب و با وضع چنین مالیاتی، نه‌تنها رنت‌کاران در کلیه شرکت‌های رنت خودرو از جمله نوین رنت، که بسیاری از اقشار بومی و گردشگران و سایر افراد مشغول در این زمینه کاری دچار زیان اقتصادی سنگین شده و به رکود و حذف بسیاری مشاغل انجامیده است.

نوین رنت امیدوار است با رسیدگی مسئولین این معضل هر چه زودتر برطرف شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اخبار این واقعه و سایر موارد موجود در این جزیره گردشگری در ارتباط با جزیره کیش، می‌توانید به سایت نوین رنت به آدرس اینترنتی https://novinrent.com/ مراجعه نمایید.

نظر شما چیست؟

نظر شما در مورد اخذ مالیات در کیش چیست ؟ با ما در میان بگذارید 😊
منبع:
tinyurl
is.gd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button